Finanse.co.pl - kredyty Wrocław

Ubezpieczasz dom? Zwróć uwagę na te 4 elementy

Expander Wrocław

Bez wątpienia warto posiadać ubezpieczenie domu, przed zakupem polisy, należy jednak bardzo dobrze się zastanowić i przeanalizować umowę. Poniżej przedstawiamy 4 bardzo ważne elementy, których nie można pominąć szukając ubezpieczenia.

Zakup polisy ubezpieczeniowej w ciemno nie jest najlepszym pomysłem, przede wszystkim należy dokładnie przeczytać warunki umowy oraz OWU, tak aby można było dopasować polisę do swoich potrzeb oraz oczekiwań.

Zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia to podstawowa rzecz, zazwyczaj ochrona murów to za mało. W domach trzymamy cenne sprzętu ADG i RTV, komputery, drukarki, wartościowe są także meble, podłogi, płytki – warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie mienia ruchomego, aby w razie kłopotów móc liczyć na zwrot pieniędzy za zniszczenia domowego wyposażenia. Należy brać pod uwagę również takie kwestie, jak odległość budynku od rzeki, czy jeziora, musimy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe niebezpieczeństwa. Zakres ubezpieczenia zawsze jest zawarty w umowie, warto dokładnie ją przeanalizować i w razie jakichkolwiek wątpliwości dopytać agenta o szczegóły.

Ruchomości

Jak wspomnieliśmy już we wcześniejszym punkcie, wyposażenie wnętrza również warto objąć ochroną, szczególnie jak posiadamy drogi sprzęt. Ponowne wyposażenie domu bez wsparcia finansowego z polisy, może być dużym ciosem finansowym.

Suma ubezpieczenia

To, na jakie odszkodowanie można liczyć, w dużej mierze zależy od sumy ubezpieczenia oraz wartości domu. Jeżeli zdecydujemy się na pakiet ubezpieczeniowy w okrojonej wersji, może okazać się, że polisa nie pokryje wszystkich szkód i będziemy musieli wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Z drugiej strony nie ma sensu ubezpieczać domu na bardzo wysokie kwoty, jeżeli nieruchomość nie jest dużo warta, gdyż i tak nie otrzymamy takich pieniędzy. Składkę ubezpieczeniową płaci się raz w roku, dlatego nie warto oszczędzać i wybierać najtańszej opcji.

Wąski i przejrzysty katalog wyłączeń

Przed złożeniem podpisu na umowie ubezpieczeniowej należy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W tym dokumencie zawarte są wykluczenia tj. sytuacje, w jakich ubezpieczenie nie zostanie wypłacone i ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody. OWU powinno być dokumentem krótkim i przejrzystym, jeżeli znajdziemy w dokumencie niejasne sformułowania, najlepiej zapytać o nie ubezpieczyciela, aby nie było żadnych wątpliwości, co do zakresu polisy. Niestety wiele osób nie czyta OWU, co powoduje, że w razie szkody powstaje problem. Pamiętajmy, aby świadomie podejmować takie decyzje.

6