Sprawdź jak wprowadzić porządek w swoich finansach

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?

Expander Wrocław

Osoby, którym grożą problemy związane z brakiem możliwości regulowania zaciągniętych dotychczas zobowiązań, mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Polega on na połączeniu posiadanych kredytów, pożyczek, kart kredytowych czy płatności ratalnych w jedno zobowiązanie, zwykle z niższą ratą miesięczną, ułatwiając w ten sposób spłatę wszelkich należności i unikając popadania w tzw. spiralę zadłużenia.

Sam fakt posiadania wielu kredytów i pożyczek jednocześnie nie oznacza, że są one niemożliwe do spłaty. Przy stałych dochodach, świadomości finansowej i ocenie ryzyka regulowanie kilku rat miesięcznych nie sprawia problemów. Jednak sytuacje losowe mogą spowodować, że zaczniemy mieć ze spłatą problemy – choroba, inne wydatki, utrata pracy, nieoczekiwane zdarzenia itd. – tego nie da się przewidzieć. Niestety banku nie interesuje to, że chwilowo mamy problem – wymaga regulowania ustalonych płatności, a w przeciwnym wypadku wypowiada kredyt, kieruje sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego, a to oznacza dodatkowe koszty i nie lada problemy.

Pożyczanie kolejnych pieniędzy na spłatę nie jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż wiele osób tak właśnie radzi sobie z problemami – spłaca jeden kredyt kolejnym. To prosta droga do utarty płynności finansowej i spirali zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę wszelkich istniejących zobowiązań, a do spłaty zostaje jedna, niższa rata, z której spłatą zwykle nie ma problemu. Oczywiście coś za coś – przy kredycie konsolidacyjnym podpisujemy nową umowę, raty są niże, bo spłata rozłożona jest na dłuższy okres, ale przez to do spłaty będziemy mieli więcej odsetek. Nie można zapomnieć też o dodatkowej, kolejnej już prowizji. Niemniej w sytuacjach kryzysowych taka konsolidacja to chyba najrozsądniejsze wyjście. Obecnie tego typu oferty poza spłatą wszelkich kredytów umożliwiają klientom skorzystanie także z dodatkowej gotówki, wypłaconej do rąk kredytobiorcy na dowolny cel.

Poszukując kredytu konsolidacyjnego warto porównać wiele dostępnych produktów, biorąc pod uwagę poszczególne koszty, oprocentowanie i czas płaty, a także zabezpieczenia, jakie są wymagane przez dany bank. Można wykorzystać do tego kalkulatory kredytowe, albo skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

3