Finanse.co.pl - banki Wrocław

19 prób wyłudzeń kredytów dziennie. Kradzież tożsamości to prawdziwa plaga

Expander Wrocław

Związek Banków Polskich ostrzega przed oszustami, który próbują wyłudzić kredyty na cudze dowody osobiste. W III kwartale ubiegłego roku do takich prób doszło aż 1,8 tys. razy. Jeżeli złodziejom udałoby się zaciągnąć kredyty, ofiary wyłudzeń miałyby obecnie dług w kwocie 130, 5 mln złotych. Do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone w trzecim kwartale roku trafiło około 38,5 tysięcy dokumentów, czyli każdego dnia Polacy zastrzegali 418 nowych dokumentów. Niestety większość zgłoszonych do zastrzeżenia dokumentów nie zostało zgubionych, aczkolwiek skradzionych.

Jeżeli straciłeś dokument, w którym były zawarte wrażliwe dane identyfikacyjne, nie zwlekaj i zastrzeż go, inaczej możesz paść ofiarą oszustwa. Zawsze istnieje ryzyko, że zgubiony czy skradziony dokument może posłużyć innej osobie do wyłudzenia kredytu, dlatego należy niezwłocznie zgłosić utratę dowodu czy prawa jazdy do odpowiedniego urzędu oraz do banku. Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ podaje, że od roku 2008, w którym zaczęto monitorować próby wyłudzeń kredytowych, odnotowano ponad 72,9 tysięcy takich działań na łączną kwotę 3,96 mln złotych. Całe szczęście większość tego typu prób zakończyła się niepowodzeniem i odpowiedzialnością karną. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć faktu, że zaginął nam dokument, inaczej narażamy się na wiele przykrości i problemów i to całkiem niepotrzebnie. Ilość wyłudzeń kredytowych w roku 2017 stopniowo maleje, w II kwartale wynosiła 19 wyłudzeń na dobę. Jeżeli stracimy portfel, plecak, torebkę, gdzie przechowywaliśmy ważne dokumenty, należy pamiętać o zastrzeżeniu wszystkich dokumentów tj. dowodu osobistego, paszportu oraz kart bankomatowych, szczególnie jeśli mieliśmy uruchomioną funkcję płatności zbliżeniowych.

Jak zablokować kartę?

Wystarczy zadzwonić na infolinię swojego banku albo skorzystać z numeru uniwersalnego (+48) 828 828 828 należącego do międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart, można telefonować niezależnie od pory dnia ani nocy. W tym wypadku kluczowy jest czas, im szybciej zgłosimy zastrzeżenie, tym mniejsza jest szansa, że nasze pieniądze zostaną skradzione z kraty czy nasze dane zostaną bezprawnie wykorzystane do wyłudzenia kredytu. Kradzież karty bankomatowej można zgłosić w swoim banku, jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, można to zrobić w placówce, w której nie posiadamy konta, przy czym w tym wypadku będziemy musieli uiścić stosowną opłatę.

Sprawdź także zestawienia:
pożyczki chwilówki Wrocław
eksperci kredytowi Wrocław

3