Mieszkanie dla Młodych jest programem mającym na celu ułatwienie młodym Polakom zakupu własnego mieszkania czy domu ze wsparciem państwa. Zainteresowanie od lat jest tak duże, że od kwietnia 2017 roku na ten rok, ale i na kolejny BGK wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w związku z przekroczeniem ustawowego progu kwotowego na ten okres.
Na czym polega MDM?
Pomoc polega w skrócie na dofinansowaniu wkładu własnego, czy w stosunku do rodzin wielodzietnych – także pomoc związaną z wcześniejszą spłatą części kapitałowej kredytu, zaciąganego na taki cel. Ważne są też możliwości odliczenia przez beneficjentów VAT na materiały budowlane, co nie jest już możliwe dla pozostałych.
Kto może skorzystać z pomocy w ramach MDM?
Osoby, które na dzień złożenia wniosku nie posiadają i nie posiadały prawa własności do nieruchomości. Wnioskodawca nie może mieć więcej niż 35 lat, z tym, że pod uwagę brany jest wiek młodszego z małżonków, a kwota kredytu nie może być niższa niż 50% wartości nieruchomości. Kredyt musi być zaciągnięty na minimum 15 lat. Cena mieszkania i limity powierzchni wskazuje ustawa.
Oczywiście wiele wyjątków dotyczy rodzin wielodzietnych, bardziej uprzywilejowanych. Dzięki decyzjom państwa środki przeznaczone w ramach depozytu dla rodzin, które zdecydują się na powiększenie rodziny uruchomione zostały rezerwy dla chętnych na zaciągnięcie kredytu jeszcze w tym roku. Od 8. sierpnia 2017 r. ruszył nabór wniosków o dopłatę w 2017 roku. Dzięki nowelizacji ustawy uruchomione zostało 67 milionów złotych na rok bieżący. Jednak popyt jest spory, zatem nie warto zwlekać z formalnościami.
Skąd rezerwy?
Rząd rezerwował 5% ze środków na MDM dla rodzin, które zdecydują się na 3 i kolejne dziecko. Depozyt uruchomiono, ponieważ projekt MDM dobiega końcowi, a ze zgromadzonych środków nie ubyło zbyt wiele – stąd pieniądze dla tych, którzy chcą skorzystać z dopłaty na własne M. Według wyliczeń BGK środki te, mimo iż wydają się spore, mogą szybko się skończyć. W ostatnim roku trwania programu na dofinansowanie przeznaczonych ma być 380 milionów zł.
Zatem kto pierwszy, ten lepszy. Wnioski i dokumenty można składać w wybranych bankach współpracujących z BGK, tj. Alior Banku, BGŻ BNP Paribas, BOŚ, Millenium, PEKAO SA, BPS, Banku Zachodnim WBK, Credit Agricole, Eurobanku, Genin Noble, PKO BP, Raiffeisen i SGB_Banku.
Sprawdź także zestawienia:
– pożyczki chwilówki Wrocław
– eksperci kredytowi Wrocław