Finanse.co.pl - kredyty Wrocław

Na czym polega klauzula prolongacyjna w OC?

Expander Wrocław

Klauzula prolongacyjna to automatyczne odnowienie umowy odpowiedzialności cywilnej na kolejny okres. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli chcemy przedłużyć umowę OC nie musimy wypełniać nowego wniosku i przedstawiać go ubezpieczycielowi, oczywiście klauzula prolongacyjna OC nie zadziała w każdym przypadku.

Polisa OC zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy w dniu wygaśnięcia poprzedniej umowy. Takie zasady reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mimo, że ubezpieczenie OC przedłuża się samoczynnie, nie oznacza to, że można nie płacić składek, a mimo to być ubezpieczonym. Do automatycznego wznowienia ubezpieczenia OC dojdzie tylko wtedy, gdy opłaty zostaną wcześniej uregulowane. Oczywiście można z niej zrezygnować, w tym celu należy przestawić stosowne pismo. Aby pismo mogło zostać rozpatrzone, należy złożyć je przynajmniej dzień przed upływem okresu trwania umowy. Jeżeli data ta przypada na dzień wolny od pracy, można złożyć wniosek, po weekendzie, w tym wypadku również będzie uznany za ważny.

Klauzula prolongacyjna na ubezpieczenie OC została wdrożona, aby ograniczyć ilość poruszających się pod drogach pojazdów nieubezpieczonych. To duże udogodnienie dla kierowców, którzy nie muszą pilnować terminów przedłużania polisy. Jeżeli ciążyłby na nas obowiązek samodzielnego przedłużania ubezpieczenia, z pewnością w wyniku zapomnienia więcej samochodów poruszałoby się po drogach bez polisy. To z kolei zwiększyłoby wydatki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ma obowiązek wypłacić odszkodowanie poszkodowanym w wypadkach w przypadku gdy sprawca nie miał OC. Wprawdzie kwotę odszkodowania Funduszu ściągałby później od winnego wypadkowi, jednakże wymagałoby to czasu, pewnie od niektórych sprawców wypadków w ogóle nie udałoby się wyegzekwować żadnych pieniędzy.

Dzięki wprowadzeniu klauzuli prolongacyjnej rząd oszczędza pieniądze, jednak służy ona przede wszystkim ochronie obywateli, zarówno sprawców wypadków, jak i poszkodowanych. Kierowcy nieposiadający ubezpieczenia OC narażają się na duże straty finansowe, które mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Automatyczne przedłużenie polisy OC to dobre rozwiązanie, które może uchronić nieostrożnych uczestników ruchu drogowego przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Sprawdź także zestawienia:
pożyczki chwilówki Wrocław
doradcy kredytowi Wrocław

1