Sprawdź jak wprowadzić porządek w swoich finansach

Sprawdź jak wprowadzić porządek w swoich finansach

Expander Wrocław

Finanse osobiste to niezwykle ważny element życia każdego człowieka. To właśnie od nich zależy czy spełnimy nasze marzenia oraz na jakim poziomie żyjemy. Niezależnie od tego w jakiej sytuacji finansowej jesteśmy, możemy uporządkować nasze finanse i efektywnie nimi zarządzać. Często jednak nie zwracamy uwagi na szczegóły, które są niezwykle ważne i to właśnie od nich zależy stan naszych finansów osobistych. Poniżej przedstawiamy, czym są finanse osobiste oraz dlaczego warto i jak je uporządkować – jeśli tego jeszcze nie rozbiliśmy.

Czym tak w ogóle są finanse osobiste?

Finanse osobiste to wszystkie kwestie związane z pieniędzmi dotyczące danej osoby. Każda osoba dorosła, która dysponuje jakimikolwiek środkami – niezależnie od ich wielkości, zarządza właśnie własnymi finansami osobistymi. W rodzinie finanse te mogą mieć formę grupową i dotyczą wszystkich członków rodziny np. małżonków. Są to zatem przychody w postaci pensji lub innych dochodów, zobowiązania, płatności cykliczne czy wydatki związane z innymi typami finansów. Aby prowadzić finanse w sposób efektywny i skuteczny należy mieć je pod kontrolą. Istnieje kilka sposobów, aby je uporządkować. Szczególnie warto zadbać o ten element, jeśli mamy nieco skomplikowane finanse osobiste, składający się z wielu elementów.

Dlaczego warto mieć uporządkowane finanse?

Pierwszym powodem, dla którego warto dbać o własne finanse, jest oszczędność pieniędzy. Jeśli będziemy mieli je uporządkowane, z łatwością zauważymy wiele elementów, które można zmienić. Łatwiej też będzie wprowadzić nam zmiany oraz wybrać najtańsze rozwiązania. Dzięki temu miesięcznie czy rocznie będziemy wydawali mniejsze sumy. Mając wszystkie elementy finansowe pod kontrolą, łatwiej jest też nam nimi zarządzać oraz władać w ten sposób, aby wydawać jak najmniej. Uporządkowane finanse osobiste to też możliwość spełnienia swoich marzeń i planów. Mające je pod kontrolą dużo łatwiej jest planować spełnianie celów i je realizowanie. Wiedząc jakimi środkami dysponujemy, możemy również efektywnie wydawać pieniądze. Oznacza to, że wydamy dokładnie taką sumę na dany element naszego życia, jaką możemy wydać. Nie wydamy zatem za dużo i będziemy mogli do maksimum wykorzystać daną sumę, nie oszczędzając asekuracyjnie. Uporządkowane finansowe osobiste to też większy komfort psychiczny. Mając wszystkie kwestie finansowe pod kontrolą, jesteśmy dużo spokojniejsi o nasz byt oraz z wyprzedzeniem wiemy, z jakimi kwestiami będziemy musieli się zmierzyć. To rozkłada się na spokojniejsze życie oraz możliwość podejmowania decyzji życiowych w oparciu o rzetelne dane.

Otwarte zobowiązania

Pierwszym sposobem na uporządkowanie swoich finansów osobistych jest zajęcie się otwartymi zobowiązaniami. Są to najczęściej kredyt, pożyczki, chwilówki, karty kredytowe czy limity w koncie i konta. Wszystkie te produkty finansowe generują pewne koszta – czasami małe oraz takie, na które nie zwracamy uwagi. W dużej ilości mogą być trudne do oszacowania, wprowadzać bałagan oraz zaprzątać nam głowę. Z pewnością powinniśmy zamknąć te wszystkie zobowiązania, które możemy i które nie są nam niezbędne do funkcjonowania. W myśl tej zasady warto zapłacić kilka ostatnich rat kredytu czy pożyczki oraz definitywnie zakończyć współpracę z bankami. Nie będziemy musieli poświęcać czasu na sprawdzenie terminów, wykonywane przelewów czy zaprzątać sobie nimi głowy. Jeśli w dalszym ciągu mamy ich bardzo dużo lub powodują one spore obciążenie dla naszego budżetu, warto zastanowić się nad ich konsolidacja, czyli połączeniem w jeden nowy kredyt z mniejszą miesięczną ratą, który będziemy spłacali dłużej. Dobrym pomysłem jest także zamknięcie nieużywanych kont bankowych, kart kredytowych czy limitów w koncie. Ostatnie dwa produkty bankowe obniżają naszą zdolność kredytową, co może przeszkodzić nam w uzyskaniu kredytu w przyszłości.

Opłaty cykliczne

Drugim sposobem na uporządkowanie swoich finansów osobistych jest rewizja opłat cyklicznych. Będą zaliczały się do nich rachunki za gaz, prąd, opłaty abonamentowe za media, abonamenty telefoniczne, abonamenty usług internetowych itd. Warto dokładnie przeanalizować czy są one nam rzeczywiście potrzebne i zrezygnować z tych, których używamy okazjonalnie lub bez których możemy się obejść. Da nam to mniej zobowiązań do kontroli i mniejsze wydatki. Wydatki, z których nie rezygnujemy, należy następnie porównać z cenami rynkowymi. Przeważnie nie sprawdźmy takich cen regularnie i może okazać się, że przepłacamy lub korzystamy z niezadowalającej nas oferty. Dziś bardzo prosto możemy zmieniać operatorów. Przeważnie wystarczy podpis u nowego operatora gazu czy telekomunikacyjnego, a wszystkimi formalnościami zajmuje się nowa firma. W ten osób możemy poczynić duże miesięczne oszczędności oraz rocznie zaoszczędzić dużą sumę. Przydatnym narzędziem do porównywania ofert kont bankowych, ubezpieczeń samochodowych czy abonamentów telekomunikacyjnych są porównywarki finansowe. To serwis gdzie znajduje się lista wszystkich aktualnych ofert na rynku, którą możemy filtrować i sortować.

Porządki w dokumentacji

Porządkowanie naszej sytuacji finansowej nie może obejść się również bez porządku w dokumentacji. Jest to ważne z punktu zarządzania naszymi pieniędzmi. Dzięki uporządkowanym dokumentom będziemy mogli lepiej prowadzić nasze finanse w przyszłości. Dobrym pomysłem jest znalezienie jednego miejsca na wszystkie dokumenty finansowe. Poszczególne dokumenty z firm i banków warto przetrzymywać w segregatorze, aby mieć je poukładane chronologicznie i systematycznie. Wydzielonym miejscem może być szafka czy osobna półka. W tym celu warto zakupić też kolorowe teczki czy zszywać i regularnie wkładać tam wszystkie pisma otrzymane od firm oraz dokumenty. W razie chęci załatwienia sprawy, nawiązania kontaktu z bankiem czy sprawdzenia ostatnich wydatków będziemy mogli zrobić to bardzo prosto.

Prowadź budżet domowy

Jednym z najlepszych sposobów na uporządkowanie naszej sytuacji finansowej jest rozpoczęcie prowadzenia budżetu domowego. Choć znamy go wszyscy, w większości przypadków nie prowadzimy go i nie używamy do utrzymywania porządku w naszych finansach. Budżet domowy to zaplanowanie przychodów oraz wydatków w sposób świadomy. Planując wydatki na najbliższy miesiąc świadomie, możemy przeznaczyć na dany element życia tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebnych i w porę zareagować, jeśli będzie im nam brakowało. W przypadku nadwyżek możemy zaplanować ich efektywne wykorzystanie np. na inwestycje czy inne marzenia i cele. Prowadzenie budżetu domowego w skrócie polega na zapisaniu wszystkich środków, jakimi będziemy dysponowali w najbliższym miesiącu oraz wszystkich wydatków. Następnie należy zapisywać w budżecie wydatki od najważniejszych do mniej ważnych, przeznaczając odpowiednie sumy pieniędzy. W ten sposób efektywnie rozdzielamy i zarządzamy naszymi finansami, przeznaczając odpowiednio dużo środków na opłaty, jedzenie czy też kieszonkowe i przyjemności.

7