Kredyt konsolidacyjny - plusy, zastosowanie i wymagania, które należy spełnić

Kredyt konsolidacyjny – plusy, zastosowanie i wymagania, które należy spełnić

Expander Wrocław

Kredyty konsolidacyjne i konsolidacje to bardzo ciekawe rozwiązania, które pozwalają połączyć wiele zobowiązań w jeden nowy kredyt bankowy. Duża część osób jest zainteresowana takim rozwiązaniem, choć nie do końca zdaje sobie sprawę z tego czym są kredyty konsolidacyjne, na jakiej zasadzie działają i jakie korzyści oraz wady posiadają. Aby jednak podjąć świadomą właściwą decyzję, warto dokładnie poznać charakterystykę kredytów konsolidowanych oraz dowiedzieć się o nich wszystkich najważniejszych rzeczy. Szczegóły o kredycie konsolidowanych poniżej.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany przez bank. Jest on udzielany na spłatę wszystkich obecnych zobowiązań, jakie posiada klient banku. To właśnie nowy kredyt konsolidacyjny łączy w sobie poprzednie zobowiązania klienta i pozostaje jako jedyne zobowiązanie do spłaty. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem bankowym z konkretnym przeznaczeniem. Udziela się go na podstawie prawa bankowego oraz w konkretnym celu. Kredyty konsolidacyjne w swojej ofercie posiadają praktycznie wszystkie banki. Jest to jeden z najpopularniejszych typów kredytów. Aby go otrzymać, należy spełnić wszystkie formalności tj. przedstawić całą dokumentację odnośnie innych zobowiązań, złożyć wniosek kredytowy w banku oraz być w dobrej kondycji finansowej. Celem kredytu konsolidacyjnego jest polepszenie sytuacji finansowej klienta banku, który będzie miał niższe zobowiązania związane z jednym kredytem, ale będzie spłacał go dłużej. Kredyty konsolidacyjne są oprocentowane przeciętnie na poziomie ok. 20%, co jest standardowym oprocentowanie na rynku bankowym.

Kredyty konsolidacyjne mogą być udzielane zarówno w formie połączenia obecnych zobowiązań jak i połączenia zobowiązań wraz z dodatkową gotówką, która jest wypłacana do ręki i doliczana do głównego salda kredytu. Skonsolidować możemy różne produkty finansowe, a to czy dane rozwiązanie zostanie zaakceptowane, zależy od banku. Konsolidować możemy przede wszystkim inne kredyty np. gotówkowe, na sprzęt agd, samochodowe czy karty kredytowe. Możemy konsolidować też pożyczki bankowe ratalne czy limity w koncie. Mniej chętnie banki podchodzą do prywatnych pożyczek pozbawionych ratalnych udzielanych przez prywatne firmy pożyczkowe, a najbardziej niechętnie patrzą na pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki.

Dlaczego i kiedy się je stosuje?

Kredyty konsolidacyjne udzielane są w kilku sytuacjach i z kilku powodów. Pierwszym powodem jest uniknięcie tarapatów finansowych przez klientów banków. Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest odciążenie klienta i poprawienie jego sytuacji finansowej. Jeśli zobowiązania klienta urosły do takiego poziomu, iż wie, że za jakiś czas nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić, może skorzystać właśnie z konsolidacji. Kredyt, który połączy wszystkie zobowiązania danej osoby i będzie spłacany dłużej, przeważnie jest nawet niższy w miesięcznej racie nawet o połowę. Jest to już znacząca różnica wydatków, z którymi dany klient może sobie poradzić. Spłacanie jednego zobowiązania, które będzie niższe, może być dużo lepszym rozwiązaniem aniżeli płacenie wielu rat i kredytów na bieżąco bez posiadania marginesu finansowego i przekazywanie na spłatę wszystkich swoich środków.

Drugim powodem, dla którego stosuje się kredyt konsolidacyjny, jest zwiększenie zdolności kredytowej. Obniżenie miesięcznych wydatków wynikających z kilku zobowiązań wpływa na naszą zdolność kredytową. Starając się o inny kredyt, pożyczkę lub inne zobowiązanie np. kredyt hipoteczny, bank bierze pod uwagę głównie wysokość miesięcznych zobowiązań, a nie ich długość. Przed wnioskowaniem o inny ważny kredyt, możemy więc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, porządkując wiele różnych rat na dużą łączną sumę. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na przyznanie nowego ważniejszego kredytu lub na uzyskiwanie go w dużo większej sumie.

Kredyty konsolidacyjne bierze się również dla uporządkowania sytuacji frakowej. Sporo osób spłaca wiele różnych zobowiązań i ma trudności z dopilnowaniem dat spłat, kontaktów z bankami czy firmami pożyczkowymi oraz nie radzi sobie z kwestiami finansowymi. Dotyczy to szczególnie osób o niskiej wiedzy finansowej czy osób, których mocną stroną nie jest zarządzanie ogólnie np. domowym budżetem. Korzystając z konsolidacji w zamian za oprocentowanie, możemy zatem łatwo uporządkować naszą sytuację finansową oraz zarządzać jednym kredytem z jasnymi ratami, a nie wieloma zobowiązaniami.

Jakie plusy i minusy ma kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne mają bardzo dużo plusów. Pierwszym plusem jest możliwość uniknięcia problemów finansowych. Konsolidacja jest do tego wręcz idealnym rozwiązaniem. Łącząc wszystkie zobowiązania w jeden nowy kredyt z niższą ratą, nie ryzykujemy niewypłacalności czy zadłużenia się i długów, które mogą generować dodatkowe odsetki karne czy inne opłaty karne. W efekcie możemy zatem unikać nieprzyjemnych sytuacji, windykacji, stresu uczy nawet egzekucji komorniczej i kosztów takiego procesu. Konsolidacja jest zatem zarówno ucieczką przed dodatkowymi kosztami i stratami materialnymi jak i przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Problemy finansowe wynikające z zadłużenia mogą w znaczący sposób obniżać jakość życia oraz powodować przez to kolejne komplikacje. Jasna sytuacja związana naszymi finansami jest zatem bardzo pomocna w życiu, a kredyt konsolidacyjny może właśnie w ten sposób rozwiązać wiele problemów. Sam dostęp do kredytów konsolidacyjnych jest bardzo prosty i nie musimy wykonywać żadnych specjalnych ruchów, poszukiwań czy czynności.

Kredyty konsolidacyjne posiadają również dwa minusy. Pierwszym z nich jest fakt, iż aby otrzymać kredyt konsolidacyjny musimy być w dobrej kondycji finansowej i spełnić wymagania banku tak jak przy każdym innym normalnym kredycie. W sytuacji kiedy tracimy płynność finansową, jest to zazwyczaj trudne i aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego musimy zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, tak, aby pozostało nam jeszcze w budżecie na tyle środków, aby móc regulować nowe raty konsolidacji. Drugim minusem jest konieczność płacenia podwójnego oprocentowania, gdyż suma, którą spłacimy stare kredyty – już oprocentowane, również jest oprocentowana. Pocieszeniem w tej sytuacji jest uniknięcie większych kosztów oraz niepopadnięcie w spiralę zadłużenia i tylko jeden tego typu manewr.

7